Zapraszamy na nieodpłatne warsztaty online dla rodziców małych dzieci oraz dla wychowawców przedszkolnych

28.05.2021

Zapraszamy Nauczycieli i Rodziców na udział w warsztatach online organizowanych przez Fundację „Rozwód? Poczekaj!” w ramach programu ”Bezpieczeństwo dziecka 3”

ZAPRASZAMY!

Rodzina w kryzysie – jak zadbać o dziecko gdy rodzice się rozstają?

Trauma wczesnodziecięca i jej konsekwencje

Dla rodziców:

10 czerwca 2021, czwartek, 17.30

Dla wychowawców:

17 czerwca 2021, czwartek 17.30

Rozstanie rodziców i rozpad struktury rodziny to dla dzieci trudne i bolesne doświadczenie. Dla niektórych oznacza traumę i odroczone skutki w życiu dorosłym.

Czy możemy coś zrobić, by minimalizować emocjonalno-społeczne koszty naszych decyzji dla dzieci?

Tak! Zdecydowanie tak! Badania pokazują, że większość dzieci potrafi poradzić sobie z tą sytuacją, jeśli dostanie odpowiednie wsparcie ze strony dorosłych.

Na wykładzie dzielimy się wiedzą opartą na rzetelnych badaniach oraz doświadczeniem praktycznym z pracy z rodzinami w kryzysie i konkretnymi wskazaniami chroniącymi dziecko w kryzysie okołorozwodowym.

Prowadzi: Dorota Ziółkowska, psycholog, psychoterapeutka par, kieruje fundacją „Rozwód? Poczekaj!”.

Negatywne doświadczenia w dzieciństwie takie jak przewlekły stres, wszelkie rodzaje przemocy, rozwód rodziców, utrata lub długotrwała rozłąka z rodzicem mogą stanowić podłoże zaburzeń psychicznych. Celem wykładu jest przekazanie wiedzy na temat traumy wczesnodziecięcej i jej konsekwencji.
Poruszymy następujące tematy: Podłoże neurobiologiczne traumy, trauma sytuacyjna i trauma złożona w kontekście zaburzeń więzi przywiązania.  Konsekwencje traumy wczesnodziecięcej w życiu dorosłym PTSD jako konsekwencja przeżytej traumy, Terapia traumy,      Jak wspierać dziecko w placówce przedszkolnej?

Prowadzi: Katarzyna Koszewska, psycholog, pedagog, terapeutka traumy (EMDR) z Fundacji „Rozwód? Poczekaj!”

Pozytywna Dyscyplina

Dla rodziców:

07 czerwca 2021, poniedziałek 17.30

Dla wychowawców:

14 czerwca 2021, poniedziałek, 17.30

Pozytywna dyscyplina to bardzo efektywna metoda wychowawcza oparta na wzajemnym szacunku, empatii, życzliwości, komunikowaniu granic i poszukiwaniu rozwiązań wspólnie z dzieckiem. Dostarcza praktycznych narzędzi i technik, które pozwolą być dobrym i skutecznym rodzicem jednocześnie, a przez to stworzyć dziecku warunki do zdrowego rozwoju. Jest też znakomitą bazą dla nauczycieli pracujących z grupami przedszkolnymi. Będziemy się zastanawiać:

·       czy dyscyplina może być pozytywna i jakie są podstawowe potrzeby dzieci?

·       jak wyznaczać granice i respektować to, na czym Ci zależy, czyli jak być uprzejmym i stanowczym?

·       dlaczego dzieci się źle zachowują i jak skutecznie sobie z tym radzić?

·       jak skutecznie motywować dzieci bez kar i nagród?

·       przełamiesz nieskuteczne schematy w komunikacji, czyli poznasz moc pytań pełnych ciekawości.

Prowadzi: Magdalena Skorupka, pedagog i edukatorka Pozytywnej Dyscypliny dla rodziców i nauczycieli

Konieczne zapisy: biuro@rozwodpoczekaj.org.pl