Aktualności

Koncert z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

24.10.2018

Dnia 23 października mieliśmy przyjemność wysłuchać koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku przypada 100 rocznica tego wielkiego wydarzenia. Spotkanie to pozwoliło przedszkolakom poznać niezwykle ważny fragment historii naszego kraju, jego symbole oraz piękne utwory muzyczne.

Na początku dowiedzieliśmy się, co to jest „niepodległość”, że Polska przez 123 lata była w niewoli oraz, że był też taki moment w naszej historii, że całkowicie zniknęła z mapy Europy. Przedszkolaki poznały sylwetkę Józefa Piłsudskiego oraz jego Kasztankę. Dzieci usłyszały wybrane fakty i ciekawostki z życia marszałka, dowiedziały się co Polacy mu zawdzięczają i dlaczego nazywamy go patriotą. Mogliśmy również zobaczyć jak wyglądał ułański mundur. Wszystkie te informacje były przeplatane pieśniami i piosenkami z okresu walki o wolność. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”, wysłuchaliśmy utworów: „Pieśń o wodzu miłym”, „Pierwsza Kadrowa”, „My Pierwsza Brygada”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Szara piechota”, „Przybyli Ułani pod okienko” z akompaniamentem pianina i trąbki. Dzieci poznały budowę trąbki oraz dowiedziały się, że sygnały nią nadawane były i są istotnymi elementami musztry wojskowej, nauczyły się rozpoznawać niektóre z nich.

Dzieci zapytane na koniec, co to jest „niepodległość” zgodnie odpowiedziały, że to WOLNOŚĆ.

 

 

 

 

 

Najnowsze wpisy: