Aktualności

Warsztaty Labolo „Tajemnice mieszanin”

23.01.2019

23.01.2019 odbyły się kolejne warsztaty edukacyjne „Labolo” pt. „Tajemnice mieszanin”. Uwielbiamy takie zajęcia! Sala wówczas zamienia się w małe laboratorium chemiczne, a my możemy samodzielnie wykonywać rozmaite, fascynujące doświadczenia prowadzące do naukowych wniosków. W trakcie spotkania określaliśmy co jest gazem, co cieczą, a co ciałem stałym. Poznaliśmy pojęcia takie jak: mieszanina jednorodna oraz niejednorodna. Wspólnie sprawdzaliśmy co się przelewa, a co przesypuje. Tworzyliśmy następujące mieszaniny: woda + olej, piasek + woda, sól + groch, opiłki żelaza + siarka i inne. Kolejno próbowaliśmy rozdzielić wszystkie składniki. Wykorzystaliśmy do tego celu różne przedmioty m.in. rozdzielacz, który służy do rozdzielania cieczy o różnej gęstości. Sączek natomiast wykorzystaliśmy do rozdzielenia piasku i wody. Opiłki żelaza i siarkę rozdzieliliśmy za pomocą magnesu. Sitko przydało się w przypadku soli i grochu. Wiemy już, iż kolory mogą się przenikać, nakładać. Wystarczy włożyć butelkę napełnioną zabarwioną wodą do naczynia wypełnionego kolorową cieczą. W trakcie eksperymentów dowiedzieliśmy się, że z połączenia dwóch substancji powstaje mieszanina. Już nie możemy doczekać się następnego spotkania i kolejnych doświadczeń.

Najnowsze wpisy: