Aktualności

Warsztaty Labolo- Archimedes kto to taki?

25.10.2018

Nasze Przedszkole odwiedził  dziś Profesor Labolek wraz z asystentką. Dzieci dowiedziały się, jak odróżnić ciało stałe od cieczy. Przedszkolaki wysłuchały historii o  Archimedsie- naukowcu , który eksperymentował z cieczami. Sprawdzał on co się dzieje gdy do cieczy włoży  ciało stałe, oraz dlaczego  niektóre przedmioty zatapiają się,  a inne  pływają w wodzie. Archimedes odkrył, że wszystkie przedmioty zbudowane są z cząsteczek.  Im jest ich więcej , tym przedmiot jest cięższy. Przedszkolaki poznały różne rodzaje wag, min. wagę jubilerską i wagę sprężynową. Wykonały doświadczenie, które uświadomiło im, że nie każdy  przedmiot który jest większy, jest cięższy.

Król  Hieronim II poprosił Archimedesa o pomoc .Chciał sprawdzić, czy  korona którą zamówił  jest wykonana z prawdziwego  złota. Archimedes długo się zastanawiał jak to sprawdzić nie uszkadzając korony. Pewnego dnia podczas kąpieli krzyknął: eureka !- co oznaczało, że znalazł rozwiązanie. Zważył bryły złota i srebra  oraz  porównał  z wagą korony. Okazało się , że Król został oszukany. Korona została  wykonana ze srebra, a tylko  na zewnątrz pokryta cienką warstwą złota.

Dzieci  mogły sprawdzić, w jaki sposób działa wynalazek  Archimedesa- śruba do transportowania wody oraz ciał stałych. Asystentka Profesora Labolka zrobiła eksperyment z ziemniakami. Ziemniak wrzucony do czystej  wody opadł na dno, a ziemniak wrzucony do wody z solą pływał na powierzchni .Przedszkolaki doszły do wniosku, że  dzieje się tak ponieważ woda z solą jest gęstsza, i dlatego ziemniak nie tonie.

Warsztaty  były  ciekawe i bardzo pouczające. Dzieci zaprosiły profesora Labolka  na następną wizytę w Przedszkolu.

Najnowsze wpisy: