Aktualności

Światowy Dzień Pluszowego Misia

29.11.2018

Światowy Dzień Pluszowego Misia
Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek. Wszyscy znamy: Kubusia Puchatka, Coralgola, Paddingtona, Misia Uszatka, Misia Yogi, Ruperta, bajki: „Mój Brat Niedźwiedź”, „Mały Miś”, „Troskliwe Misie”, czy „Gumisie”. Misie są patronami wielu przedszkoli i żłobków w Polsce i na świecie. Stały się również symbolem pomocy, dzięki ogólnopolskiej akcji charytatywnej “Podaruj Misia”, akcji “Miś” polegającej na wręczaniu misiów i prezentów gwiazdkowych dla dzieci z biednych rodzin czy Fundacji Burego Misia na rzecz osób niepełnosprawnych. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa „Teddy Bear”, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”.
W naszym przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia uroczyście świętowaliśmy 26 listopada. Tego dnia każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego misia. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, żółte i różowe… A każdy był piękny i wyjątkowy. Wszystkie przedszkolaki recytowały wiersze o misiach, śpiewały piosenki, prezentowały swoje misie, opowiadały ich historie, odgadywały zagadki związane z misiami, brały udział w konkursach przyrodniczych, zabawach tanecznych, ruchowych i plastycznych. Próbowały misiowych smakołyków z dodatkiem słodkiego miodu. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem. Miś jest często pierwszym i najlepszym przyjacielem dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe święto zostanie we wspomnieniach dzieci na długi czas.
Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny MIŚ!”.

Najnowsze wpisy: